Coco Chanel

16. srpna 2012 v 14:29 | Jenny:)* |  Léto
Coco Chanel
Coco Chanel, vlastním jménem Gabrielle Bonheur "Coco" Chanel
(19.srpna 1883-10.ledna 1971)


Narodila se ve Francii roku 1883 jako druhá nemanželská dcera podomního obchodníka Alberta Chanela a jeho družky Jeanne Devolle. Měla čtyři sourozence: dvě sestry, Julii a Antoinettu, a dva bratry, Alphonse a Luciana. Po smrti matky v roce 1895, tedy v jejích dvanácti letech, dal otec všechny své děti do klášterního sirotčince v Obazineu. Společně se sestrou Julií však byla později přijata do klášterní školy. Ve dvaceti letech začala pomáhat své tetě v obchodě s oděvy v obci Moulins a záhy si získala pověst mimořádně schopné švadleny. V letech 1905-1908 si po večerech navíc přivydělávala zpěvem v kavárnách a nočních podnicích, které se nacházely buď přímo v Moulins, nebo ve Vichy. Zde také získala svou přezdívku Coco, což ve francouzštině znamená dušičko nebo miláčku. Seznámila se tu také s bohatým chovatelem koní Etiennem Balsanem, vlastníkem zámku v Royallieu uCompiégne, a dostala se tak do vyšší společnosti. Později poznala dalšího osudového muže, britského diplomata Arthura Capela, přezdívaného Boy. S jeho podporou otevřela v Paříži a Deauville několik obchodů s luxusními klobouky, kde časem rozšířila sortiment o sportovní oblečení. V roce 1916 si pak otevřela svůj první salon, a to ve známém luxusním francouzském letovisku Biarritz. Následovala první ucelená kolekce, v níž se objevily originální košilové šaty (jednodílný, volný oděv, který se nosil bez korzetu, svázaný v pase, nebo na bocích), či již proslulé malé černé. Dále do dámské módy zavedla úplet, který byl do té doby považován za materiál vhodný jen na výrobu prádla.
Jejím cílem nebylo jen rozšířit módu aristokracie a vyšších tříd do "ulic", ale i umožnit nositelce každého modelu, aby se cítila sama sebou a aby se zároveň cítila pohodlně. Jejím krédem byla tedy funkčnost a prostota. Způsobila revoluci v oděvním průmyslu, když její podniky měly ve 30. letech na 3500 zaměstnanců. V té době byla nejbohatší módní návrhářkou Francie. Říkalo se jí královna módy a stala se jedním z nejlepších módních návrhářů 20.století.
S výjimkou jediného butiku (kde se prodával její slavný parfém v charakteristickém flakonu, Chanel No.5) po vypuknutí 2.světové války uzavřela všechny své salony. Válku prožila s německým diplomatem H. G. von Dicklagem a také se v té době přátelila s Walterem Schellenbergem. Proto byla podezřelá z kolaborace s nacisty a po osvobození musela jako "zrádkyně" odejít do Švýcarska, kde posléze strávila devět let. V roce 1954 však svůj pařížský butik opět otevřela.
Zemřela 10. ledna 1971 ve věku 87 let. Značku Chanel od té doby zastupuje Karl Lagerfeld.
Nikdy se neprovdala, třebaže jejím životem prošla řada mužů. Za zmínku stojí např. ruský velkokníže Dmitrij Romanov (spojovaný s případem Rasputinovy vraždy), který ji věnoval "perly Romanovců", nebo francouzský malíř a žurnalista Paul Iribe či hudební skladatel Igor Stravinskij.

zdroj: Wikipedie

Doporučuji se kouknout na dvoudílný film o Coco;)
1.díl stáhni zde
2.díl stáhni zde

také je kniha:

musím si tu knihu koupit:DD
jestli někdo tuto knihu máte napište jak se vám líbí:))

xo xo
Yours Jenny
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama